czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU


Już po raz siódmy w zjednoczonej Europie obchodzony był Dzień bez Samochodu. Celem kampanii jest zainteresowanie mieszkańców miast ideą zrównoważonego transportu na terenach miejskich oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu.
Akcja ta koordynowana jest przez Komisję Europejską w Brukseli i Ministerstwo Środowiska w Warszawie, a bezpośrednimi organizatorami są samorządy i organizacje lokalne. Czarnków po raz pierwszy oficjalnie dołączył do wielu miast w Polsce, którym zależy na promocji zrównoważonego transportu i alternatywnych dla samochodów środków komunikacji. Czarnkowskie obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu zorganizował Urząd Miasta wespół z Rowerową Sekcją Turystyczną. Urząd Miasta, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Środowiska, zamknął dla ruchu kołowego jedną z ulic Czarnkowa, a Sekcja Rowerowa zorganizowała krótki przejazd rowerami ulicami miasta.
W piątek, 22 września, na czarnkowskim placu Wolności spotkało się blisko 150 rowerzystów, którzy w tym szczególnym dniu postanowili udowodnić niedowiarkom, że jazda na rowerze to nie tylko fantastyczny sposób na rekreację i dojazd do pracy, ale niekiedy również sposób na życie. Po oficjalnym powitaniu, przypięciu pamiątkowych znaczków i przymocowaniu do rowerów dzwonków kolorowa grupa ruszyła ulicami Czarnkowa na krótką wycieczkę. Trasa wiodła ulicą Rybaki, Browarną, Pocztową, Ogrodową, Kościuszki na Przemysłową. A droga powrotna przez osiedle Parkowe, ulicą Wroniecką, Krzyżową, Staromiejską na Rybaki. Następnie zjazd do Czarnkowskich Łazienek i odpoczynek przy pysznej grochówce i na koniec wspólna fotografia. Czarnkowskie obchody tego święta były, po raz kolejny, doskonałą okazją do integracji środowiska cyklistów i sposobem promocji aktywnego trybu życia. Tym bardziej, że z zaproszenia do wspólnej przejażdżki skorzystało wiele znanych w Czarnkowie osób. Na starcie zameldowali się: starosta Wiesław Maszewski z rodziną, wicestarosta Bogdan Tomaszewski, burmistrz Franciszek Strugała, wiceburmistrz Grzegorz Kaźmierczak, przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Chwarścianek, wójt gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek z małżonką, dyrektor MCK Jan Pertek, ksiądz proboszcz Krzysztof Wróbel, Tomasz Łucjan prezes Zarządu STEICO S.A., Wojciech Michałkiewicz rzecznik prasowy czarnkowskiej Policji, Jerzy Jessa prezes czarnkowskich kupców. Ponadto warto podkreślić, że tego dnia burmistrz miasta jako środek lokomocji do pracy wybrał własne nogi, a miejsce parkingowe przed budynkiem starostwa przeznaczone dla auta starosty dumnie zajmował pojazd dwukołowy.
Jak zwykle organizatorzy tego rajdu - Rowerowa Sekcja Turystyczna - mogli liczyć na wsparcie wielu firm, instytucji i osób, które pomogły całość przedsięwzięcia zorganizować. I tak: pamiątkowe plakietki ufundował Urząd Miasta, dzwonki do rowerów zostały sfinansowane przez Powiat Czarnkowsko - Trzcianecki, paczuszki ze słodyczami to prezent od sklepu "Goplana" pani K. Kulka oraz firmy "Lider" Grzegorza Narkowskiego, zdrowe i pyszne jogurty przekazała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Czarnkowa, a strudzeni rowerzyści mogli odzyskać siły po grochówce ufundowanej przez STEICO. Ponadto słowa podziękowania należą się czarnkowskim policjantom i Straży Miejskiej, którzy jak zwykle, bardzo profesjonalnie i sprawnie eskortowali kolumnę rowerzystów.
Paweł Zajda


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017