czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODUCo roku, 22 września, obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu, będący zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - największej inicjatywy Starego Kontynentu poświęconej ekologicznemu transportowi miejskiemu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało "Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 roku i obecnie koordynowany w Polsce przez Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, odbywa się regularnie w dniach od 16 do 22 września. Poprzez różnorakie działania ma na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybierania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej, czy łączenia przejazdów z innymi osobami, tzw. car-poolingu. Akcja jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje nadmiernego ruchu samochodowego w aglomeracjach i wynikającego z tego zanieczyszczenia powietrza, stresu, wysokiego poziomu hałasu i wypadków.

Czarnkowskie obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu zorganizowała Rowerowa Sekcja Turystyczna przy współpracy Urzędu Miasta. W piątkowe popołudnie na placu Wolności spotkało się 89 rowerzystów, którzy postanowili udowodnić, że jazda rowerem, to nie tylko sport i rekreacja, ale również wygodny sposób dojazdu do szkoły, pracy, czy innego wybranego celu, zwłaszcza w kontekście coraz większego ruchu samochodowego i powstawania kolejnych kilometrów ścieżek rowerowych. Po zapoznaniu się z atrakcjami stoiska policyjnego, próbą jady na tandemie oraz odebraniu pamiątkowych upominków w postaci breloczka do kluczy lub kamizelki odblaskowej, uczestnicy ścieżką rowerową przez deptak, ulicę Wroniecką i park Staszica dotarli w okolice Przedszkola Miejskiego nr 2, gdzie dołączyli koleni rowerzyści. Peleton, liczący od tego miejsca 197 osób, wykorzystując ulicę Kościuszki i Nową dojechał do Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Kolejorz”, a następnie, wzdłuż nasypu kolejowego, ulicą Browarną i Rybaki powrócił na plac Wolności, gdzie urządzono piknik z drożdżówką, oranżadą oraz pamiątkową fotografią.

Liczący nieco ponad 4 kilometry rajd stał się doskonałą okazją nie tylko do integracji środowiska cyklistów w różnym wieku oraz promocji aktywnego i zdrowego trybu życia, ale również prezentacji ścieżek rowerowych i rzadko odwiedzanych dróg. Przy tej okazji warto dodać, że obecnie trwa budowa ścieżki rowerowej nad Notecią na odcinku Marina - Steico, która ma zostać oddana do użytku jeszcze w tym roku. Budowa kolejnego fragmentu, od Steico do stopnia piętrzącego w Pianówce, planowana jest na przyszły rok.
Marcin MałeckiFot. Marcin Małecki

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017