czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

XIV RAJD ROWEROWY "NA POWITANIE WIOSNY"Pomimo że czarnkowscy rowerzyści po raz pierwszy w tym roku na szlak wyruszyli już 7 stycznia, to dopiero rajd "Na powitanie wiosny" z 18 marca stanowił oficjalne otwarcie nowego sezonu i zapowiedź kolejnych, następujących krótko po sobie wyjazdów rekreacyjnych.

Okazało się, nie po raz pierwszy zresztą, że pogodna potrafi być przekorna i złośliwa. Przez cały tydzień poprzedzający wyjazd było stosunkowo ciepło a niebo pozostawało niemal bezchmurne, natomiast od rana w dniu wyjazdu wiał silny wiatr i nieustannie padał deszcz, co potęgowało uczucie chłodu. Perfidii aurze dodał fakt, że po zakończeniu raju opad ustał, a przez rzednące chmury zaczęło przebijać się słońce. Z pewnością to właśnie niekorzystne warunki atmosferyczne sprawiły, że na starcie pojawiło się tylko 13 osób, chcących po zimowej przerwie wyruszyć na poszukiwanie oznak zmieniającej się pory roku. Niestety przyroda nadal trwała w stagnacji, a wiosnę reprezentowały nieliczne kwiaty w przydomowych ogrodach. Uczestnikom pozostała zatem radość ze spotkania po zimowej przerwie i możliwość odbudowania nadwątlonej formy.

Peleton spod Czarnkowskiego Domu Kultury szosą dotarł w okolice Romanowa Dolnego, a stamtąd leśnymi duktami, w części wykorzystując ścieżkę edukacyjno - przyrodniczą Nadleśnictwa Sarbia, do Kruszewa i dalej szosą do Romanowa Górnego. Tam, dzięki uprzejmości rowerzystki Iwony Ramm, na łące za domem rozpalono ognisko, na szczęście przy wiacie, pod dachem której można było się schronić. Jak zwykle podczas rajdów była pieczona kiełbasa z bułką oraz ciepłe napoje w postaci kawy i herbaty, które w taki dzień cieszyły się dużym powodzeniem, podobnie jak przygotowane przez gospodynię słodkie wypieki. Niezwykłe natomiast było spalenie Marzanny, a że pogoda lekko zdenerwowała turystów, ogień strawił nie jedną, ale dwie kukły. Skuteczność przywołania w ten sposób wiosny wydaje się być pewna, tym bardziej że na czas egzekucji deszcz nieco zelżał Po tym ceremoniale grupa ruszyła w drogę powrotną, by przez oba Romanowa, po pokonaniu 30 kilometrów, wjechać do Czarnkowa.

To drugi z planowanych dwudziestu trzech rajdów organizowanych przez Rowerową Sekcję Turystyczną w tym roku. Kolejny odbędzie się już 2 kwietnia w ramach "Niedzielnego kołowania", natomiast cykl Rodzinnych Rajdów Rowerowych "Soboty na dwóch kółkach" rozpocznie się 8 kwietnia. Na wszystkie wyprawy organizatorzy już dziś serdecznie zapraszają.
Marcin Małecki

Fot. Marcin Małecki

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017