czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODUTrend rezygnacji z samochodu, choćby nawet okazjonalnej, na rzecz komunikacji publicznej, roweru czy spaceru staje się z roku na rok coraz bardziej powszechny. To cieszy, tym bardziej, że ekologiczne wzorce przyjmują także dzieci. W czarnkowskim rajdzie rowerowym z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu udział wzięło 230 uczestników, w tym dwie grupy zorganizowane z Przedszkola Publicznego nr 2 i Szkoły Podstawowej.

Co roku, 22 września, obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu, będący zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - największej inicjatywy Starego Kontynentu poświęconej ekologicznemu transportowi miejskiemu. Tegoroczna edycja odbyła się się pod honorowym patronatem Ministra Środowiska oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa, a hasło przewodnie brzmiało: "Inteligentny transport. Silna gospodarka".

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, zainicjowany przez Wydział Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej w 2002 roku i koordynowany w Polsce przez Ministerstwo Środowiska, odbywa się regularnie w dniach od 16 do 22 września. Poprzez różnorakie działania ma na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybierania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej, czy łączenia przejazdów z innymi osobami tzw. car-poolingu. Akcja jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje nadmiernego ruchu samochodowego w aglomeracjach i wynikającego z tego zanieczyszczenia powietrza, stresu, wysokiego poziomu hałasu i wypadków.

Czarnkowskie obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu zorganizowała Rowerowa Sekcja Turystyczna przy współpracy Urzędu Miasta. W czwartkowe popołudnie przed Czarnkowskim Domem Kultury spotkali się rowerzyści, którzy postanowili udowodnić, że jazda rowerem, to nie tylko sport i rekreacja, ale również wygodny sposób dojazdu do szkoły, pracy, czy innego wybranego celu, zwłaszcza w kontekście powstawania kolejnych kilometrów ścieżek rowerowych. Po odebraniu upominków w postaci dzwonków uczestnicy ścieżką rowerową wzdłuż ul Wronieckiej, przez park Staszica i os. Parkowe dotarli na skraj miasta, gdzie asekurowani przez straż miejską bezpiecznie przecięli ul. Kościuszki i Wieleńską. Następnie grupa zjechała nad Noteć i w towarzystwie rzeki dojechała do ronda przy moście i dalej do Łazienek Czarnkowskich, gdzie urządzono krótki piknik, na którym zwyczajowe ognisko i pieczone nad nim kiełbasy, ze względu na dużą liczba osób, zamieniono na drożdżówki. Posiłek i upominki ufundował Urząd Miasta w Czarnkowie. Po odpoczynku i uzupełnieniu kalorii rajd zakończyła wspólna fotografia.

Rajd stał się doskonałą okazją nie tylko do integracji środowiska cyklistów, ale przede wszystkim do promocji aktywnego i zdrowego trybu życia. Przy tej okazji warto dodać, że na ukończeniu są już procedury związane z budową ciągu pieszo - rowerowego od byłego wiaduktu przy ul. Pocztowej do biurowca przy Steico, czyli na trasie czwartkowego przejazdu wzdłuż rzeki. Uzyskano niezbędne pozwolenia i prawa do gruntów, gotowa jest też dokumentacja z pozwoleniem na budowę. Obecnie trwają starania o pozyskanie funduszy. Według projektu utwardzona ścieżka o szerokości 4 metrów i nawierzchni asfaltowej lub brukowanej na części długości ma być wyposażona w oświetlenie typu led oraz miejsca postoju z ławkami, koszami i miejscami dla rowerów. Docelowo ścieżka ma połączyć Czarnków z Pianówką.
Marcin Małecki

Fot. Marcin Małecki

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017