czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

"ŚNIEŻYCOWY JAR" NA POWITANIE WIOSNY


Już po raz drugi członkowie Rowerowej Sekcji Turystycznej zostali zaproszeni na rajd inaugurujący nowy sezon i połączony z rowerowym powitaniem wiosny. Organizatorem imprezy był klub rowerowy "Sigma" z Poznania.

Celem wyjazdu była miejscowość Bolechowo - osiedle, nieopodal Murowanej Gośliny. Dojazd do niej był dość przyjemny, bo na trasie cyklistom towarzyszyła wiosenna temperatura, a świecące słońce sugerowało wczesne nadejście wiosny. Trasa wiodła przez Śmieszkowo, Ryczywół, Wiardunki, Wełnę i Pacholewo. Zanim grupa wjechała na obwodnicę Murowanej Gośliny i dalej do Bolechowa, odwiedziła wyjątkowy rezerwat przyrody. "Śnieżycowy Jar". To rezerwat florystyczny w okolicy miejscowości Starczanowo, utworzony dla ochrony występującej tu masowo śnieżycy wiosennej, rośliny objętej w Polsce ochroną gatunkową. Gatunek ten rozpowszechniony jest w południowej części Polski, natomiast na niżu występuje rzadko. W rezerwacie śnieżyca znajduje dla siebie sprzyjające warunki - kwitnie, owocuje, a także wykazuje ekspansję na sąsiednie tereny. Stamtąd, zaledwie po kilku minutach jazdy, czteroosobowa grupa z Czarnkowa zameldowała się u gospodyni rajdu Beaty, pokonując 65 kilometrów. Następnego dnia wszyscy cykliści z Poznania i Czarnkowa w towarzystwie "marzanny" wyruszyli w stronę Warty, by tam dokonać symbolicznego podpalenia i wrzucenia do wartkiego nurtu rzeki. Po powrocie do gospodyni na uczestników rajdu czekała prawdziwa biesiada: kiełbaski, świeży chleb, ogórki, smalec, ciasta, napoje i wspaniałe, sympatyczne towarzystwo. Niestety mając na uwadze drogę powrotną czarnkowska ekipa musiał nieco wcześniej wsiąść na rowery i ponownie pokonać ponad 60 - kilometrową trasę. Rajd odbył się w dniach 19 i 20 marca.
Paweł Zajda


O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017