czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

"SZLAKIEM WSI OLĘDERSKICH"Na zaproszenie Pilskiego Klubu Turystyki Rowerowej PTTK "Jednoślad" skromna reprezentacja czarnkowskiej sekcji rowerowej wybrała się na rajd rowerowy "Szlakiem wsi olęderskich", który odbył się w dniach 3 i 4 października.

Pomysł na wycieczkę zrodził się z potrzeby i chęci przybliżenia wycinka historii, dotyczącego sporych obszarów Ziemi Nadnoteckiej. Olędrzy to osadnicy z Niderlandów, którzy w XVI-XVII wieku zakładali wsie w Prusach Królewskich, wzdłuż Wisły i jej dopływów, na Kujawach, Mazowszu i w Wielkopolsce. Posiadali umiejętność melioracji i reprezentowali wysoką kulturę rolną. Byli wówczas najzamożniejszą grupą chłopów. Zachowywali wolność osobistą, własną religię i przekonania. Spora część miejscowości położonych nad Notecią również była zakładana przez Olędrów, stąd trasa tego rajdu wiodła właśnie wzdłuż tej rzeki. Punktem startowym była Piła, a dalej rowerzyści pokonali drogę przez Ujście, Walkowice i Romanowo do Czarnkowa. Tutaj nastąpiło połączenie z grupą czarnkowską i trzcianecką, a szlak nadal prowadził Ziemią Nadnotecką przez Zofiowo, Jędrzejewo, Nowe Dwory i Folsztyn do Wielenia. Korzystając z przepięknej jesiennej pogody cykliści często zatrzymywali się poszukując pozostałości osadnictwa olęderskiego, które najwyraźniej widoczne były w budowlach sakralnych. W Wieleniu przyszedł czas na dłuższy odpoczynek związany z uzupełnieniem utraconych kalorii, co stało się faktem w tamtejszej restauracji. Ostatni odcinek sobotniego pedałowania wiódł przez Herburtowo i Lubcz Mały, a stamtąd do Huty Szklanej, w której zaplanowany został nocleg. Bardzo ciekawy i atrakcyjny turystycznie dzień zakończyło wspólne biesiadowanie przy ognisku oraz quiz dotyczący informacji o osadnictwie olęderskim. Nie mniej atrakcji czekało na uczestników drugiego dnia rajdu. Na początek krótka wizyta w miejscowości Wizany, a następnie nieco dłuższy postój w Dębogórze. W tamtejszym dworze był czas na odpoczynek, drugie śniadanie, pyszną kawę z ciastem oraz zwiedzanie wyjątkowego, militarnego muzeum. Wszystko to w otoczeniu przepięknych lasów, stawów, śpiewu ptaków i życzliwości gospodarzy. Droga powrotna prowadziła przez Dzierżążno Wielkie, Kocień Wielki i Siedlisko, a niemalże letnia aura pozwalała na bezpieczną i spokojną wędrówkę w stronę Czarnkowa.
Paweł Zajda
Fot. Paweł Zajda

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017