czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODUCo roku, 22 września, obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu, będący zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - największej inicjatywy Starego Kontynentu poświęconej ekologicznemu transportowi miejskiemu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało "Wybieraj. Zmieniaj. Łącz".

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 roku i koordynowany w Polsce przez Ministerstwo Środowiska, odbywa się regularnie w dniach od 16 do 22 września. Poprzez różnorakie działania ma na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybierania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej, czy łączenia przejazdów z innymi osobami tzw. car-poolingu. Akcja jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje nadmiernego ruchu samochodowego w aglomeracjach i wynikającego z tego zanieczyszczenia powietrza, stresu, wysokiego poziomu hałasu i wypadków.

Czarnkowskie obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu zorganizowała Rowerowa Sekcja Turystyczna przy współpracy Urzędu Miasta. We wtorkowe popołudnie przed Czarnkowskim Domem Kultury spotkało się 49 rowerzystów, którzy postanowili udowodnić, że jazda rowerem, to nie tylko sport i rekreacja, ale również wygodny sposób dojazdu do szkoły, pracy, czy innego wybranego celu, zwłaszcza w kontekście powstawania kolejnych kilometrów ścieżek rowerowych. Po odebraniu pamiątkowych opasek odblaskowych uczestnicy nowo wyremontowanym odcinkiem ul. Kościuszki dojechali do ronda, by po wjechaniu na ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Wronieckiej, parkiem i przez osiedle Parkowe dotrzeć aż do ulicy Przemysłowej. Tam grupa zjechała nad Noteć i w towarzystwie rzeki dojechała do ronda przy moście i dalej do Łazienek Czarnkowskiech, gdzie urządzono krótki piknik z ogniskiem, kiełbasami i oranżadą. Po odpoczynku i uzupełnieniu kalorii, burmistrz Franciszek Strugała osobiście rozlosował i wręczył nagrody w postaci akcesoriów rowerowych, które wraz z posiłkiem ufundował Urząd Miasta.

Rajd stał się doskonałą okazją nie tylko do integracji środowiska cyklistów oraz promocji aktywnego i zdrowego trybu życia, ale również prezentacji ścieżek rowerowych. Przy tej okazji warto dodać, że obecnie trwa budowa ciągu pieszo - rowerowego przy ulicy Wronieckiej od ronda do ulicy Staroszkolnej, a na zatwierdzenie czeka projekt deptaku wzdłuż Noteci ze ścieżką pieszo - rowerową od byłego wiaduktu przy ulicy Browarnej do "Płyt". Można się spodziewać, że zgoda na budowę zostanie wydana jeszcze w tym roku.
Marcin MałeckiFot. Marcin Małecki

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017