czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

RAJD ROWEROWY "PO KWIAT PAPROCI""Kwiat paproci to w wierzeniach słowiańskich mityczny, legendarny kwiat, mający zakwitać raz w roku, w czasie przesilenia letniego, podczas najkrótszej nocy w roku (około 21 - 22 czerwca). Znalazcy zapewniać miał bogactwo i dostatek, przez co jego poszukiwania stały się stałym elementem obchodów słowiańskiego święta Kupały".

Taką informację podaje internetowa Wikipedia, a jak jest w rzeczywistości mogli sprawdzić uczestnicy IX edycji rajdu rowerowego "Po kwiat paproci" organizowanego tradycyjnie przez Rowerową Sekcję Turystyczną w Czarnkowie. Na starcie tej wycieczki, przed Czarnkowskim Domem Kultury, zameldowało się 39 osób, które za nic miały niekorzystne prognozy pogody zapowiadające solidne opady deszczu w dniu 20 czerwca. Pierwszy odcinek tej wyprawy wiódł szosą z Czarnkowa w kierunku Dębego, a następnie polną drogą do Goraja i Ciszkowa. Tam zarządzony został przymusowy przystanek, którego sprawcą był zapowiadany wcześniej deszcz. Na szczęście opady nie były zbyt długie, a korony gęstych drzew, pod którymi zatrzymali się rowerzyści, zapewniły doskonałą ochronę przed kroplami. Chwilę później grupa podążała w stronę Krucza i Antoniewa, gdzie zupełnie suche drogi potwierdziły, że wiosenna i letnia aura potrafi być kapryśna i nieobliczalna. Na niebie pojawiło się słońce, które towarzyszyło uczestnikom tego rajdu aż do Goraja, gdzie zaplanowany został odpoczynek połączony z pieczeniem kiełbasek i losowaniem nagród. Drewniana wiata w pobliżu zagrody z dzikami już wielokrotnie była miejscem postoju czarnkowskich rowerzystów, bo jest doskonale przygotowanym i praktycznym obiektem. A poza tym chętnie udostępnianym przez miejscowych leśników. Droga powrotna przez Pianówkę zakończyła ten 29 - kilometrowy rajd i zajęła uczestnikom wycieczki zaledwie kilka minut. Kwiat paproci znowu nie został odnaleziony! Może za rok?
Paweł Zajda


Fot. Artur Bombelczyk
Fot. Paweł Zajda 82

Tak było w zeszłym roku

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017