czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

NA POWITANIE WIOSNYChoć cykliści z Rowerowej Sekcji Turystycznej w Czarnkowie po raz pierwszy w tym roku na szlak wyruszyli już 3 stycznia, to dopiero rajd "Na powitanie wiosny" z 14 marca stanowił oficjalne otwarcie sezonu 2015 i zapowiedź kolejnych wyjazdów rekreacyjnych.

Pomimo, że rajd odbył się tylko tydzień przed nadejściem kalendarzowej wiosny, pogoda bardziej przypominała późną jesień. Było chłodno, momentami wiał silny wiatr i nieustanie kropił deszcz, zmieniając tylko swoją intensywność. Przyroda również trwała w stagnacji, a jedynym przejawem nadchodzącej pory roku była rosnąca w niewielkich skupiskach, głównie w przydomowych ogrodach, śnieżyczka przebiśnieg. Z pewnością warunki atmosferyczne wystraszyły część turystów, ale też wielu, po zimowej przerwie, postanowiło wykorzystać okazję do jazdy, bez względu na kaprysy aury. W efekcie wiosnę zdecydowało się powitać 31 rowerzystów, którzy spod Czarnkowskiego Domu Kultury na skraj miasta dotarli ścieżką rowerową. Trudno powiedzieć czy stromy podjazd do Dębego, po długiej przerwie, został zaplanowany przez organizatorów w celu rozruszania mięśni, czy też z czystej, szatańskiej złośliwości, niemniej na szczycie wielu w różny sposób zdradzało braki kondycyjne. Po obowiązkowej przerwie peleton ruszył w dalszą drogę, która na przemian polnymi drogami, leśnymi duktami i szosami wiodła przez Goraj, Lubasz i Stajkowo do Miłkowa. Tam, dzięki uprzejmości sołtys wsi Urszuli Paszkowskiej, na łące przy stawie rozpalono ognisko. Jak zwykle podczas rajdów była pieczona kiełbasa z bułką oraz ciepłe napoje w postaci kawy i herbaty, które w chłodny dzień cieszyły się dużym powodzeniem. Niezwykłe natomiast było spalenie Marzanny, a że pogoda lekko zdenerwowała turystów, ogień strawił nie jedną, ale dwie kukły. Skuteczność przywołania w ten sposób wiosny wydaje się być pewna. Po tym ceremoniale grupa ruszyła w drogę powrotną, by przez Kamionkę, Sławno, Prusinowo i Śmieszkowo, po pokonaniu łącznie 32 kilometrów, powrócić do Czarnkowa.
To drugi z planowanych dwudziestu trzech rajdów organizowanych przez Rowerową Sekcję Turystyczną w tym roku. Kolejny odbędzie się już 11 kwietnia w ramach Rodzinnych Rajdów Rowerowych "Soboty na dwóch kółkach", na który organizatorzy już dziś serdecznie zapraszają.
Marcin Małecki


Fot. Marcin Małecki

Tak było w zeszłym roku

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017