czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

XV RAJD TURYSTYCZNY
"Same góry nie wystarczą"To już tradycja, że w połowie maja, najpiękniejszego wiosennego miesiąca, miłośnicy turystycznych wędrówek po Ziemi Nadnoteckiej przyjeżdżają do Czarnkowa, żeby z wysokości rowerowego siodełka podziwiać piękno Ziemi Nadnoteckiej. W kalendarzu imprez turystycznych Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego rajd "Same góry nie wystarczą" zajmuje ważne miejsce, a jego głównym organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie przy współpracy Rowerowej Sekcji Turystycznej.

Na starcie rajdu zameldowało się 67 turystów z Piły, Trzcianki, Poznania, Wielenia, Gorzowa Wlkp., Miasteczka Krajeńskiego i oczywiście Czarnkowa. Najliczniejsza grupa rowerzystów dotarła do Czarnkowa już w piątkowe popołudnie i wczesny wieczór. W sobotni poranek kolorowy peleton wyruszył na trasę. Na początek wizyta w dziczarni w Goraju, potem drogami wśród pól grupa dotarła do Lubasza, gdzie głównym celem było zwiedzania Sanktuarium Królowej Rodzin. W rolę przewodnika wcielił się ksiądz proboszcz Mirosław Wawrzyniak, który przybliżył historię tego miejsca, jego znaczenie dla parafian i pielgrzymów oraz podzielił się garścią informacji o architekturze budowli. Kolejny przystanek wyznaczony został przy pomniku spadochroniarzy w Sokołowie, do którego uczestnicy dojechali leśnym traktem Stajkowo - Klempicz, a następnie krótkim odcinkiem drogi asfaltowej. Ta budowla często jest pomijana przez turystów z racji historycznych uprzedzeń, ale warto tam zajrzeć, bo jest to miejsce ściśle związane z wydarzeniami, które należy przekazywać kolejnym pokoleniom w trosce o pamięć trudnych chwil z II wojny światowej. Stamtąd przez Sokołowo, Tarnówko, Boruszyn i Krosin dotarli do Połajewa. W tym miejscu koniecznie trzeba wspomnieć o bardzo przyjemnym i sympatycznym spotkaniu w Tarnówku. Tuż przed tą miejscowością zaczął dość mocno padać deszcz i cała grupa próbowała znaleźć schronienie pod wiatą przystanku autobusowego w centrum miejscowości. Z racji ilości osób było to niemożliwe, więc obserwujący całe zamieszanie strażacy z OSP Tarnówko zaprosili rowerzystów do swojej remizy przy okazji częstując gorącą herbatą, kawą i pysznymi ciastkami. I w ten oto miły sposób, dzięki życzliwości braci strażackiej, uczestnicy rajdu przetrwali deszcz i mogli dalej kontynuować wycieczkę. Głównym celem pobytu w Połajewie była wizyta w kościele ewangelickim oraz poznanie planów jego modernizacji. O wszystkim opowiedział obecny właściciel obiektu Mariusz Zandon. Następnie przyszedł czas na odpoczynek na zapleczu pizzerii "Silvano", gdzie dzięki uprzejmości właściciela uczestnicy rajdu upiekli kiełbaski i nabrali sil przy słodkościach. Ostatni odcinek rajdu wiódł przez Młynkowo i Śmieszkowo, by ostatecznie doprowadzić do Czarnkowa po 74 kilometrach pedałowania. Późnym popołudniem wszyscy spotkali się w domu kultury na tradycyjnym drożdżowym placku i zbożowej kawie. Kolejnym punktem rajdowego programu było wieczorne spotkanie integracyjne, które jak zwykle zostało wzbogacone o losowanie nagród. Na początek wśród uczestników rozlosowano nagrody z "worka nieszczęścia". Wśród wygranych znalazły się rzeczy niepotrzebne, zbędne, a niekiedy zupełnie dziwaczne. Rekompensatą za te zbyteczne przybory były podarowane trochę później nagrody turystyczne, tym razem już pod hasłem "worka szczęścia", który całość rajdu oficjalnie zakończył. Rajd, który odbył się w dniach 16 - 18 maja został finansowo został wsparty przez Powiat Czarnkowsko - Trzcianecki.
Paweł Zajda


Fot. Paweł Zajda

Fot. Janusz Walkowski

Ładuję plik...

Tak było w zeszłym roku

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017