czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU 2013


W kalendarzu rajdów i wycieczek organizowanych przez Rowerową Sekcję Turystyczną z Czarnkowa ważne miejsce zajmuje "Europejski dzień bez samochodu". Jak zwykle głównym celem tego wyjazdu jest popularyzacja aktywnego trybu życia i lokalnych atrakcji turystycznych, ale towarzyszy mu także przesłanie promujące zasady zrównoważonego transportu uwzględniające w sposób szczególny poruszanie się rowerem i pieszo.

Miasto Czarnków już po raz dziewiąty wzięło udział w tej akcji, mimo iż pierwszy raz od kilku lat zabrakło patronatu Ministerstwa Środowiska. Nie zważając na brak oficjalnego wsparcia czarnkowskie obchody tego dnia przygotował Urząd Miasta wespół z lokalnymi cyklistami skupionymi w sekcji rowerowej. Urząd Miasta zadbał o posiłek i nagrody dla uczestników, natomiast Sekcja Rowerowa zorganizowała krótką wycieczkę rowerową. W niedzielne popołudnie, 22 września, przed domem kultury zebrała się grupa 122 osób, które postanowiły udowodnić niedowiarkom, że jazda na rowerze to nie tylko fantastyczny sposób na rekreację i dojazd do pracy, ale także wyraz troski o środowisko naturalne i własne zdrowie. Wśród uczestników wycieczki na szczególne wyróżnienie zasługuje reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 z Czarnkowa, Szkoły Podstawowej z Białej, Zespołu Szkół Specjalnych z Gębic oraz rowerowo - piesza grupa z czarnkowskiego liceum. Poza tym zauważyć można było młodszych i starszych mieszkańców naszego miasta, Trzcianki i innych okolicznych miejscowości. Po oficjalnym otwarciu kolorowa kolumna ruszyła na trasę wzdłuż Noteci do Pianówki, a stamtąd do Goraja, by tam odpocząć przy tamtejszym zamku. Tam na rowerzystów, dzięki uprzejmości i życzliwości dyrekcji Zespołu Szkół Leśnych, czekało ognisko przy którym pieczono kiełbaski i regenerowano siły na dalszy etap wycieczki. Zanim jednak grupa wyruszyła dalej przyszedł czas na krótką opowieść o Goraju, jego historii, szkole i pięknym przyrodniczym otoczeniu w wykonaniu pana Wojciecha Wardęgi, który całość wzbogacił grą na rogu myśliwskim. Pobyt w Goraju zakończyło losowanie nagród oraz wspólna fotografia rowerzystów, piechurów oraz miłośników jazdy konnej, którzy swoją obecnością także uczcili dzień bez samochodu. Powrót do Czarnkowa odbył się w kilku grupach. Część osób pedalowała tradycyjnie szosą przez Pianówkę, natomiast spora grupa wybrała trudniejszą, ale bardzo malowniczą drogę przez gorajskie lasy, by po pokonaniu 20 kilometrów wrócić do Czarnkowa.
Paweł Zajda
Fot. Marcin Małecki
Fot. Natalia Jędraszczak (60-63)

Ładuję plik...

Poczekaj na załadowanie filmu

Tak było w zeszłym roku

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017