czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

PO MARCINOWEGO ROGALA


W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości czarnkowscy rowerzyści w tradycyjny dla siebie sposób uczcili kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Po raz dziewiąty organizatorzy, Rowerowa Sekcja Turystyczna, zaprosili do aktywnego świętowania tego wyjątkowego dnia poprzez udział w rajdzie rowerowym "Po Marcinkowego Rogala".

Zgodnie z jego nazwą ważnym elementem wyjazdu było także podtrzymywanie i kultywowanie wielkopolskiego zwyczaju związanego z rogalem Marcińskim. Na starcie przy Czarnkowskim Domu Kultury zameldowało się 45 rowerzystów, których sporą część stanowili goście z Trzcianki i Piły. Po oficjalnym powitaniu i przymocowaniu do rowerów małych flag narodowych barwny peleton ruszył w stronę Lubasza. Zanim jednak tam dotarł krótki odpoczynek nastąpił przy odrestaurowanym wiatraku w Dębem. Korzystając z gościnności gospodarzy, Gminnego Ośrodka Kultury z Lubasza uczestnicy rajdu wysłuchali historii i informacji o tym miejscu, które przekazał Sławomir Magdziarz. Dodatkową atrakcją była umieszczona wewnątrz wiatraka wystawa zdjęć autorstwa Jacka Sokołowskiego pod tytułem "Mieszkańcy Stajkowa" z szerszego cyklu o nazwie "Moja Wielkopolska 2012". Kolejna krótka przerwa miała miejsce przy cmentarzu wyznania mojżeszowego w Lubaszu, o którym krótko opowiedział Sławomir Łapawa. Następnie polną drogą cykliści dotarli do Stajkowa, gdzie przyszedł czas na spotkanie przy ognisku i degustację pysznych rogali. Jak zwykle podczas tego rajdu uczestnicy mogli liczyć na życzliwość i gościnność członków Rowerowej Sekcji Turystycznej na co dzień mieszkających w Stajkowie. Bo właśnie tam przy ognisku, piekąc kiełbaskę, popijając gorącą kawę rowerzyści mogli skosztować również różnorakich rogali przygotowanych przez goszczących nas przyjaciół ze Stajkowa. Po tak miłym przyjęciu i zasłużonym odpoczynku uczestnicy IX Rajdu po Marcinowego rogala wrócili do Czarnkowa przez Miłkowo, Kamionkę, Sławno, Prusinowo i Śmieszkowo pokonując łącznie 30 kilometrów.
Paweł Zajda

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017