czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

RAJD ROWEROWY "PO MARCINOWEGO ROGALA"


Rogal marciński - rogal z nadzieniem z białego maku, przygotowywany 11 listopada w większości powiatów województwa wielkopolskiego z okazji dnia św. Marcina. Tradycja ta wywodzi się z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub w zastępstwie z ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią św. Marcina, a kształt tłumacząc jako podkowę, którą miał zgubić koń świętego.

W czarnkowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości aktywnie włączyła się Rowerowa Sekcja Turystyczna, organizując szósty już rajd rowerowy "Po Marcinowego Rogala". Jesienna pogoda okazała się łaskawa i na starcie przy Czarnkowskim Domu Kultury stanęło 53 cyklistów. Grupa przez Pianówkę, Ciszkowo, Krucz i Antoniewo dotarła na półmetek do wsi Stajkowo. Tam, na zapleczu budynku remizy strażackiej, zorganizowano poczęstunek złożony z dającej energię pieczonej nad ogniskiem kiełbasy oraz niosących niecodzienne wrażenia smakowe rogali przygotowanych na rozmaite sposoby z różnym nadzieniem, także makowym. Kulinarną rozkosz dopełniła gorąca kawa i herbata. Po odśpiewaniu "stu lat" i wręczeniu bukietów kwiatów jubilatom, których w grupie znalazło się dwóch, peleton pokonując łącznie 32 km przez Lubasz, Goraj i Pianówkę powrócił do Czarnkowa.
Marcin MałeckiFot. Marcin Małecki
       Małgorzata Zajda 36, 37

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017