czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

SAME GÓRY NIE WYSTARCZĄW kalendarzu turystycznych imprez Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego ważne miejsce, od dziesięciu lat, zajmuje rajd po Ziemi Nadnoteckiej "Same góry nie wystarczą" .Głównym organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie przy współpracy Rowerowej Sekcji Turystycznej.

Tradycyjnie dla turystów zostało przygotowanych i zaplanowanych kilka tras pieszych i rowerowych, jedno- i dwudniowych. Na starcie pojawiła się tylko jedna grupa, która wybrała trasę pieszą. Była to silna reprezentacja Gimnazjum w Młynkowie, która w sobotnie przedpołudnie pokonała uroczą trasę Szwajcarii Czarnkowskiej na odcinku Goraj Zamek - Czarnków. Pozostała część uczestników rajdu czyli grupy rowerowe docierały systematycznie do Czarnkowa od piątkowego popołudnia. Byli to reprezentanci Piły, Trzcianki, Drezdenka, Białej, Bydgoszczy, Ujścia i Szamotuł. Wieczorem odbyło się oficjalne otwarcie imprezy w czarnkowskim kinie "Światowid", a tuż potem specjalny seans filmowy tylko dla uczestników rajdu. Ciekawym momentem, szczególnie dla rowerzystów, był drugi dzień rajdu czyli sobota. Przed domem kultury spotkały się dwie grupy: uczestnicy rajdu "Same góry..." oraz kolarze czwartego etapu Rodzinnych Rajdów Rowerowych. Była to imponująca kolorowa kolumna 130 osób, która po wspólnej fotografii udała się na poszczególne trasy. Uczestnicy Rodzinnych Rajdów Rowerowych wybrali się na przejażdżkę po Leśnej Ścieżce Dydaktycznej Nadleśnictwa Sarbia, a pozostali, pod przewodnictwem pana Sławomira Łapawy, pokonywali drogi gminy Lubasz kierując się hasłem "W cieniu przydrożnych kapliczek". Wydawnictwo pod tym tytułem od kilku miesięcy jest doskonałą promocją gminy Lubasz oraz wielu ciekawych, a często zapomnianych miejsc, o których warto pamiętać i odwiedzać. Wędrówka ta zakończyła się w Dębem ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Po powrocie do Czarnkowa i krótkim odpoczynku przyszedł czas na tradycyjny poczęstunek ciastem drożdżowym, które temu rajdowi towarzyszy od samego początku. Kolejnym punktem rajdowego programu było wieczorne spotkanie integracyjne, które rozpoczęto od losowania nagród z "Worka Nieszczęścia". Wśród nagród znalazły się rzeczy niepotrzebne, zbędne, a niekiedy nawet zupełnie dziwaczne. Wieczór zakończyły wspólne fotograficzne wspominania minionych 10 rajdowych lat oraz wręczenie okolicznościowego kubka Hannie Heppner z Czarnkowa, która jako jedyna uczestniczyła we wszystkich edycjach rajdu "Same góry nie wystarczą". W niedzielę rowerzyście ponownie pod przewodnictwem S. Łapawy odnajdywali zapomniane, przydrożne kapliczki, by w samo południe dotrzeć na metę rajdu do czarnkowskiego Parku Staszica. Jak zwykle na mecie nie zabrakło pysznej zupy i upominków dla każdego turysty. Rajd "Same góry nie wystarczą" odbył się w dniach 22 - 24 maja, wzięło w nim udział 85 osób, a finansowo został wsparty przez Powiat Czarnkowsko - Trzcianecki.
Paweł Zajda


Fot. Piotr Gradek, Waldemar Kopaniarz, Krzysztof Szyda

REGULAMIN RAJDU
1. Cele rajdu:
- popularyzacja czynnego wypoczynku,
- przybliżenie uroków Ziemi Nadnoteckiej, "Szwajcarii Czarnkowskiej", Puszczy Noteckiej i Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego,
- integracja środowiska turystycznego,
- zdrowie, radość, uśmiech i wypoczynek,

2. Uczestnicy:
Do udziału w imprezie zapraszamy całe rodziny, grupy zorganizowane, jak i turystów indywidualnych. W szczególności zachęcamy młodzież szkół średnich, gimnazjalnych i podstawowych.

3. Zgłoszenia:
(tylko na załączonych drukach): należy dokonać osobiście lub listownie wraz z podaniem:
- imienia i nazwiska, nazwy grupy, nazwiska opiekuna,
- nazwy reprezentowanej instytucji,
- daty urodzenia,
- adresu i telefonu,
- numerem i rodzajem trasy,

Zgłoszenia wraz z wpisowym przyjmujemy ostatecznie do dnia 18 maja 2009 r. Uczestnicy zgłoszeni po tym terminie mogą się liczyć z niepełnymi świadczeniami rajdowymi!

4. Wpisowe od osoby:
- trasy jednodniowe piesze i rowerowe - 5 zł,
- trasy dwudniowe - 15 zł (niezależnie czy pobyt rozpocznie się w piątek czy w sobotę! My gorąco zapraszamy już w piątek!)

5. Świadczenia (w ramach wpisowego):
- plakietka rajdowa,
- odcisk pieczątki rajdowej,
- punkty na odznaki turystyczne,
- opieka przewodnicka na trasach pieszych i rowerowych,
- nocny, zamknięty i bezpłatny seans filmowy w kinie "Światowid" w dniu 22 maja (polska komedia "Zamiana"),
- posiłek na mecie rajdu,
- posiłki podczas tras dwudniowych (placek drożdżowy, kiełbaski z ogniska),
- nocleg w warunkach turystycznych, dwie duże sale w obiektach CzDK (materace) - prosimy zabrać własne śpiwory,
- możliwość przygotowania ciepłych napojów, dostęp do pomieszczenia kuchennego,
- główną bazą naszego rajdu będzie dom kultury, dlatego też rajd będzie bardzo kulturalny i pojawią się inne atrakcje i niespodzianki.

6. Meta rajdu:
24 maja (niedziela), od godziny 12.00, Park Staszica w Czarnkowie.

7. Uwagi końcowe:
- osoby niepełnoletnie mogą brać udział w rajdzie tylko pod opieką osób dorosłych,
- Organizatorzy nie zapewniają ubezpieczenia NW,
- Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wypadki i szkody wynikłe z winy uczestników,
- uczestnicy biorą udział w Rajdzie na własną odpowiedzialność,
- grupy zorganizowane są zobowiązane do posiadania apteczki,
- na rajd należy zabrać: wygodne obuwie, dobry humor,książeczki zdobywania odznak turystycznych oraz coś przeciwdeszczowego (rajd odbędzie się bez względu na pogodę),
- podczas Rajdu możliwy kontakt z Komendą Rajdu: Paweł Zajda - 500 297 365
- opiekunowie grup zorganizowanych uczestniczą w rajdzie bezpłatnie, ale prosimy o ich uwzględnienie w karcie zgłoszenia

8. Trasy rajdu:

Trasy rowerowe

A. W CIENIU PRZYDROŻNYCH KAPLICZEK
(dwudniowa / trzydniowa)

Podróż po zachwycających, nieznanych i zapomnianych zakątkach gminy Lubasz. Poprowadzi Was cień przydrożnego krzyża i kapliczki oraz ich niezwykłe historie.

22 maja (piątek)
Przyjazd do Czarnkowa, w domu kultury czekamy na Was od godziny 16.00. Jeśli pozwoli czas i pogoda wybierzemy się na krótki spacer po Czarnkowie. Wieczorem dla chętnych seans w kinie.

23 maja (sobota)
Trasa: szlakiem przydrożnych kapliczek Gminy Lubasz.
Długość: ok. 60 km.
Start: Czarnków, ul. Kościuszki 60 (CzDK), godz. 10.00.

24 maja (niedziela)
Trasa: szlakiem przydrożnych kapliczek Gminy Lubasz (ciąg dalszy), potem zjazd na metę Rajdu.
Długość: ok. 30 km.
Start: Czarnków, ul. Kościuszki 60 (CzDK), godz. 9.00
Meta: Park Staszica w Czarnkowie, od 12.00

B. SOBOTA NA DWÓCH KÓŁKACH
(jednodniowa)

Zapraszamy na krótką wycieczkę rowerową po bliskich okolicach Czarnkowa. Rajd odbędzie się w ramach IV etapu Rodzinnych Rajdów Rowerowych organizowanych przez Rowerową Sekcję Turystyczną w Czarnkowie. Doskonała trasa dla grup zorganizowanych lub turystów rozpoczynających swoją przygodę z turystyką rowerową.
Trasa: Czarnków - Osuch - Sarbka - Białężyn - Czarnków.
Długość: ok. 25 km.
Start: 23 maja (sobota), godz. 10.00, Czarnkowski Dom Kultury, ul. Kościuszki 60, następnie przejazd do Sarbki na Leśną Ścieżkę Dydaktyczną i posiłek przy siedzibie Nadleśnictwa Sarbia. Potem powrót do Czarnkowa lub trasą dowolną do miejsca zamieszkania.

C. W CIENIU PRZYDROŻNYCH KAPLICZEK
(jednodniowa)

Podróż po zachwycających, nieznanych i zapomnianych zakątkach gminy Lubasz. Poprowadzi Was cień przydrożnego krzyża i kapliczki oraz ich niezwykła historia...
Trasa: szlakiem przydrożnych kapliczek Gminy Lubasz.
Długość: 25 - 30 km.
Start: 24 maja (niedziela), Czarnków, ul. Kościuszki 60 (CzDK), godz. 9.00
Meta: Park Staszica w Czarnkowie, od 12.00

Trasy piesze

D. CZARNKOWSKĄ SZWAJCARIĄ
(dwudniowa)

Ta dwudniowa wędrówka przebiegać będzie po najciekawszych miejscach i zakątkach Czarnkowskiej Szwajcarii. Dotrzemy do najważniejszych miejsc związanych z historią i kulturą naszego miasta i Ziemi Nadnoteckiej.

22 maja (piatek)
Przyjazd do Czarnkowa, w domu kultury czekamy na Was od godziny 16.00. Jeśli pozwoli czas i pogoda wybierzemy się na krótki spacer po Czarnkowie. Wieczorem dla chętnych seans w kinie.

23 maja (sobota)
Trasa: Czarnków - Pianówka - Czarnków /+ Porta Czarnkoviensis/.
Długość: ok. 12 km.
Start: Czarnkowski Dom Kultury, ul. Kościuszki 60, godz. 10.00.

24 maja (niedziela)
Trasa: Czarnków - Goraj - Czarnków (lub Goraj - Czarnków).

Wędrówka najciekawszą częścią Czarnkowskiej Szwajcarii. Do wyboru dwa warianty: dłuższy (ok. 14 km) i krótszy (ok. 8 km). Przy wyborze wariantu krótszego Goraj - Czarnków organizator zapewnia transport autokarem do Goraja.
Długość: 8 km / 14 km.
Start: Czarnków, ul. Kościuszki 60 (CzDK), godz. 8.00 lub Goraj - Zamek, godz. 9.00
Meta: Park Staszica w Czarnkowie, od 12.00

E. CZARNKOWSKĄ SZWAJCARIĄ
(jednodniowa)

To jedyna trasa, którą świadomie powtarzamy od samego początku naszego Rajdu. To wędrówka zielonym i niebieskim szlakiem turystycznym do Zamku w Goraju z możliwością jego zwiedzania. To serce czarnkowskiej Szwajcarii. Do wyboru dwa warianty: dłuższy (ok. 14 km) i krótszy (ok. 8 km). Przy wyborze wariantu krótszego Goraj - Czarnków organizator zapewnia transport autokarem do Goraja.
Trasa: Goraj Zamek - Czarnków lub Czarnków - Goraj Zamek - Czarnków
Długość: 8 km lub 14 km.
Start: 24 maja (niedziela).
godz. 9.00: trasa Goraj Zamek - Czarnków (zbiórka przy Zamku w Goraju)
godz. 8.00: trasa Czarnków - Goraj Zamek (Czarnków, CzDK)
Meta: Czarnków, Park Staszica, od. Godz. 12.00

F. Trasy dowolne
Każdy kto chce wziąć udział w naszym rajdzie może sam wyznaczyć sobie trasy, zarówno piesze i rowerowe (jedno, dwudniowe lub trzydniowe). Może je dostosować do swoich możliwości, miejsca zamieszkania czy znajomości terenu. Możemy także wspólnie z Wami zaplanować trasy według Waszych indywidualnych zainteresowań i dostosować do oczekiwań. Obowiązuje tylko wcześniejsze zgłoszenie u Organizatora, uzgodnienie szczegółów oraz opłacenie wpisowego.

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017