czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

RAJD TURYSTYCZNY
w ramach obchodów Powstania WielkopolskiegoOd kilku miesięcy w całej Wielkopolsce uroczyście obchodzona jest rocznica Powstania Wielkopolskiego. Na przełomie grudnia i stycznia w wielu miejscowościach odbywały się spotkania, apele i rekonstrukcje historyczne. Składano kwiaty przy pomnikach, zapalano znicze. Podobnie było w Czarnkowie i całym powiecie czarnkowsko - trzcianeckim.

Jedną z ostatnich okazji do uczczenia Powstania Wielkopolskiego w naszym rejonie była rocznica bitwy, do której doszło w 1919 roku w Walkowicach. Żołnierzom Powstania wielkopolskiego zależało na oparciu linii obronnej o rzekę Noteć - naturalną przeszkodę trudną do sforsowania. Walki na linii Czarnków - Ujście trwały do połowy lutego 1919 roku, a ich kulminacja miała miejsce 13 lutego pod Walkowicami. Tam wielokrotnie przewyższające liczebnie oddziały niemieckie atakowały Powstańców, jednak ich determinacja i wola walki pozwoliły zwyciężyć wroga i odrzucić za linię Noteci. Po całodziennej bitwie oswobodzili wieś i wywiesili biało - czerwone sztandary.
Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku zrodził się pomysł, aby te ważne epizody sprzed 90. laty przypomnieć i przybliżyć współczesnym mieszkańcom Ziemi Nadnoteckiej. Szczególnie tym młodym. Stąd też w miniony piątek, właśnie 13 lutego, 220 młodych ludzi z różnych szkół naszego Powiatu wzięło udział w specjalnym rajdzie turystycznym prowadzącym do Walkowic. Pokonywali różne trasy, docierali do Walkowic pieszo i rowerami. Część z nich miała okazję zobaczyć okolicznościową wystawę w czarnkowskim muzeum poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu, by dopiero potem ruszyć w drogę. Wszyscy do Walkowic dotarli przed godziną 11.00 i zanim wzięli udział w części oficjalnej zostali zaproszeni na pyszną grochówkę i ciepłą herbatę. Część oficjalna odbyła się w centrum wsi przy obelisku z tablicą upamiętniającą poległych w Powstaniu Wielkopolskim. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz powiatowych, gminnych i miejskich, delegacje szkół, mieszkańcy Walkowic i oczywiście uczestnicy rajdu. Ta część tego patriotycznego spotkania została przygotowana i poprowadzona przez uczniów gimnazjum z Romanowa Dolnego, dla których to przedsięwzięcie było kolejnym etapem przygotowań związanych z nadaniem imienia ich szkole. Całość spotkania zakończyło złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i odśpiewanie "Roty". Rajd został przygotowany przez: Powiat Czarnkowsko - Trzcianecki, Urząd Gminy Czarnków, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego /koło Czarnków/ i Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie. Opracowaniem i poprowadzeniem tras rajdowych zajęli się członkowie Rowerowej Sekcji Turystycznej z Czarnkowa, a o miłe i sympatyczne przyjęcie turystów w Walkowicach zadbał samorząd tej miejscowości. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie: Publicznego Gimnazjum z Czarnkowa i Romanowa Dolnego, czarnkowskiego Liceum i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Szkoły Podstawowej z Białej.
Paweł Zajda
Fot. Paweł Zajda

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017