czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Archiwum

AKADEMIA GITARY W CZARNKOWIEW ramach 12. edycji Akademii Gitary: Festiwal gościliśmy w czarnkowskim kinie wyjątkową ekipę muzyków. BUM BUM ORKeSTAR to zespół wykonujący utwory, które są połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej.

Połączenie tych muzycznych światów sprawia, że zespół na scenie potrafi zaskoczyć energią, żeby za chwilę wzruszyć rzewna melodią. Każdy koncert w ich wykonaniu jest niepowtarzalny i nieobliczalny. Tak było i tym razem. Czarnkowska publiczność szybko dała się porwać energetycznej, świetnie zagranej muzyce i przez ponad godzinę doskonale "współpracowała" we wszelkich artystycznych improwizacjach. BUM BUM ORKeSTAR to zespół, w którym grają sami soliści, tworząc przy tym "harmonię doskonałą". Są laureatami najważniejszych krajowych festiwali folkowych. Koncertowali też za granicą, m.in. w Serbii, na największym festiwalu Trąbki w Guca’2018.

Zanim ORKeSTAR zrobił BUM BUM, na scenie czarnkowskiego kina wystąpiła z gitarą ledwie pełnoletnia, utalentowana Jagoda Świdzińska. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku siedmiu lat. Obecnie jest uczennicą Macieja Kończaka w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Poznaniu. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów zarówno w kraju jak i za granicą. Jej najważniejszymi dotychczas osiągnięciami są: nagroda Grand Prix w konkursie i festiwalu Baltic Guitar Days oraz 2 miejsce w swej kategorii wiekowej na renomowanym festiwalu Zagreb Guitar Festival. W jej wykonaniu usłyszeliśmy utwory kompozytorów francuskich i hiszpańskich.

Sponsorem czarnkowskiego koncertu Akademii Gitary była firma "Meblomor". Nowy prezes "Meblomoru" Paweł Surma jest miłośnikiem muzyki, członkiem dwóch chórów: w Poznaniu i od niedawna - czarnkowskiej "Harmonii". Po koncercie był czas na rozmowę o muzycznych planach. Pojawił się projekt wspólnego koncertu obydwu chórów na początku przyszłego roku w Czarnkowie.

Festiwal Akademia Gitary to wydarzenie wyjątkowe. Od ponad dekady wpisywało się w wielkopolski kalendarz muzyczny jako pozycja obowiązkowa dla miłośników gitarowego brzmienia. Akademia Gitary to nie tylko koncerty czy inicjatywy edukacyjne i społeczne, ale również nadzwyczajna okazja do podjęcia swoistego dialogu między publicznością a muzykami wielu pokoleń i narodowości. Festiwalowe wydarzenia łączyła idea, która podkreśla wrażliwość na zróżnicowane potrzeby słuchaczy. Celem Akademii Gitary było stworzenie przestrzeni, w której każdy - niezależnie od wieku i doświadczenia - czuł się komfortowo. Gdzie każdy mógł zaznajomić się z możliwościami gitary: od gatunków muzycznych po praktyki wykonawcze; gdzie mógł odnaleźć przestrzeń, w której zaangażował się tak, jak potrafił.

Z tym większą przykrością przyjęliśmy decyzję Organizatorów o zamknięciu tego projektu. Jeden z pomysłodawców, aktualny szef Rady Programowej, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski podczas Koncertu w Katedrze Poznańskiej, ogłaszając tę decyzję, wyraził nadzieję, że w Wielkopolsce znajdą się środowiska, które podejmą się kontynuacji tego wartościowego projektu. Czarnków już o tym myśli...
Jan Pertek


Fot. Emilia Stawujak

Tak było w zeszłym roku
Plakat

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017