czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Archiwum

NADNOTECKIE BEL CANTOW tym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - kompozytora, dyrygenta, pedagoga i organisty. Ojca "polskiej opery narodowej". W uznaniu jego zasług dla kultury polskiej Sejm RP ustanowił rok 2019 rokiem Stanisława Moniuszki.

Pięknym upamiętnieniem dzieła tego wybitnego kompozytora w Czarnkowie był jemu poświęcony finałowy koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Nadnoteckie Bel Canto", który odbył się w ubiegły poniedziałek w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Dyrektor artystyczny i organizator Festiwalu Tomasz Zagórski zadbał, aby w koncercie pt. "Płyń dźwięczny głosie" zabrzmiały najpiękniejsze pieśni i arie ze znanych oper kompozytora: "Halki", "Strasznego dworu" czy "Hrabiny". Wśród wykonawców usłyszeliśmy wielu młodych, utalentowanych solistów, którzy przy akompaniamencie prof. Izabeli Górskiej - Krasiel zademonstrowali niemałe już umiejętności. Gościem specjalnym wieczoru był ukraiński baryton Stanislav Kuflyuk. Solista współpracuje z najważniejszymi teatrami operowymi i filharmoniami w kraju i za granicą, gdzie śpiewa tytułowe partie w Eugeniuszu Onieginie i Don Giovannim czy partie Miecznika w "Strasznym dworze". W czarnkowskim koncercie wystąpili jeszcze inni goście z zagranicy: włoski pianista Giuseppe D`Aloi oraz turecka sopranistka Tuna Firincioglu. Mnie najbardziej podobała się pieśń "Prząśniczka" w opracowaniu na skrzypce i fortepian w wirtuozerskim wykonaniu skrzypka Mateusza Makucha. Piękny koncert zakończył mazur "Hej, zagrajcie siarczyście" ze "Strasznego dworu" w wykonaniu wszystkich polskich solistów.

Swoim patronatem koncert objął burmistrz Czarnkowa, a współfinansowało Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie.
Jan Pertek

Fot. Sławomir Czarnecki

Fot. Sławomir Czarnecki

Plakat

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017