czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Archiwum

ZWYCZAJE, OBYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNEW czwartek, 11 kwietnia 2019 roku, po raz dziewiąty odbyła się impreza "Zwyczaje, obyczaje i tradycje wielkanocne" organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Czarnkowie.

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, wokół którego narosło wiele ciekawych tradycji i zwyczajów. Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła przybliżyć choć niektóre z nich mieszkańcom Czarnkowa.

Tegoroczna edycja, z uwagi na niedopisującą pogodę, została przeniesiona z placu Wolności do sali towarzyskiej Czarnkowskiego Domu Kultury. Sala została wypełniona atrakcjami niemal po brzegi. Pracownice biblioteki przygotowały na tę okazję szereg różnych warsztatów, zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych starszych. Odwiedzający to niezwykłe wydarzenie mieli więc okazję wykonać samodzielnie tradycyjne kraszanki i pisanki, ale też bardziej nowoczesne baranki z popcornu, ozdoby papierowe i wiele innych. Instruktarzu malowania jaj udzielała Danuta Zatoka.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 10.00 i niemal od razu zaczęli zjawiać się odwiedzający, zrazu niewielkimi grupkami, później coraz liczniejsi. Salę wypełnił gwar, zwłaszcza, że z odwiedzinami zjawiło się wiele grup przedszkolnych. Dla wszystkich zainteresowanych znalazło się coś ciekawego. Oprócz stanowisk biblioteki w tym roku pojawili się także inni wystawcy. Uczniowie z Centrum Edukacji Zawodowej z opiekunami Teresę Sołtysiak i Krystyną Haracewiat pokazywali, jak można kolorowo ozdobić kruche ciasteczka, zaś u pracowników Muzeum Ziemi Czarnkowskiej można było zrobić maślanego baranka lub kokoszkę, dzięki uprzejmości Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie, która podarowała potrzebne masło. Swoje dzieła wystawili także lokalni twórcy rękodzieła, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Gębic oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czarnkowie, była więc okazja zakupić ciekawe ozdoby na świąteczny stół, czy do domu. Aby łatwiej wejść w świąteczny nastrój i rozgrzać zmarznięte podczas spaceru członki, można było skosztować pysznego żurku przygotowanego przez Longinę Wikę i Grażynę Wylegałę z koła Gospodyń Wiejskich z Sarbi.

W trakcie festynu ogłoszono wyniki konkursu zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną na najpiękniejszą pisankę. Nagrodzeni: Wiktoria Nowicka, Aleksander Bendkowski, Olga Białys oraz Martyna Jędrzejak otrzymali upominki i dyplomy.

Choć festyn zakończył się o godzinie 13, nie był to koniec atrakcji przygotowanych na ten dzień przez bibliotekę. Po południu, już w budynku Oddziału dziecięcego przy ulicy Wronieckiej 32, odbyły się warsztaty wyplatania z wikliny.

Dziewiąta edycja festynu "Zwyczaje, obyczaje i tradycje Wielkanocne" przyciągnęła wielu chętnych. Szczególnie cieszy udział wielu rodzin, które znalazły chwilę, aby przyjść z dziećmi, gdyż zwłaszcza do nich skierowana była ta impreza. W końcu wszyscy chcemy, by poznawały one nasze zwyczaje i tradycje.
Mikołaj Kułakowski
Fot. Mikołaj Kułakowski

Tak było w zeszłym roku
Plakat

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017