czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Archiwum

BIKE JAMBOREETak nazywa się rowerowa sztafeta dookoła świata, która wystartowała z Gdańska pod koniec 2017 roku, a jej zakończenie planowane jest w grudniu tego roku. Wyprawa została podzielona na 37 etapów, podczas których uczestnicy na jednośladach pokonają ponad 40 tysięcy kilometrów. Trasę po największym stanie w USA, czyli Alasce pokonało małżeństwo z Czarnkowa - Beata i Arkadiusz Kościelscy.

O swoich przygodach, przeżyciach i spostrzeżeniach z tego niezwykłego wyjazdu opowiadali na spotkaniu w Czarnkowskim Domu Kultury, które odbyło się w poniedziałek, 28 stycznia. Pomysł na sztafetę zrodził się w Związku Harcerstwa Polskiego, którego członkowie dwa lata wcześniej pojechali rowerami z Polski do Japonii na międzynarodowy zlot skautów. Całość wsparło również Stowarzyszenie Afryka Nowaka, które z kolei chciało w ten sposób przypomnieć postać Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, korespondenta i fotografa, pioniera polskiego reportażu, który w latach 1931-1936 przebył samotnie, różnymi środkami lokomocji, kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem.

Cała trasa sztafety "Bike Jamboree" wiedzie z Gdańska przez Europę Wschodnią, Azję Centralną oraz syberyjskie bezkresy Rosji, aż po położone na "końcu świata" Jakucję i Czukotkę. W okolicach cieśniny Beringa uczestnicy przeprawili się przez morze dzielące Azję od Ameryki Północnej i kontynuują wyprawę drogami Stanów Zjednoczonych i Kanady, a następnie przez Gibraltar wrócą do Zachodniej Europy, by całość zakończyć na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

Bohaterowie wieczoru, Beata i jej mąż Arkadiusz, pokonali etap numer 17, który wiódł od miasta Homer do miejscowości Fairbanks i trwał ponad miesiąc (od 5 sierpnia do 3 września). Barwna opowieść ilustrowana fotografiami i filmami przeniosła słuchaczy w niezwykłe i tajemnicze obszary Alaski. Można było posłuchać o przyrodzie, zwierzętach, tamtejszych miastach oraz niesamowitych spotkaniach. Nie zabrakło ciekawych i poruszających historii związanych z mieszkańcami tego zakątka świata i Polakach, którzy również tam żyją. Przez blisko dwie godziny uczestnicy spotkania przenieśli się prosto do Stanów Zjednoczonych i wspólnie przeżywali kolejne kilometry tej niezwykłej wycieczki.

Na koniec warto wspomnieć, że sztafeta ciągle podróżuje i kolejne ekipy pokonują następne etapy. Wszystkim uczestnikom tego niezwykłego projektu towarzyszy pasja i inspiracja do spełniania marzeń. To również historia o współczesnym harcerstwie i uniwersalnym duchu braterstwa oraz wartościach, które są ponad wszelkimi podziałami i granicami geograficznymi. Równie ważne wydaje się pokazywanie i promowanie naszego kraju poprzez młodych, aktywnych i uśmiechniętych ludzi. Przebieg wyprawy można śledzić na stronie www.bikejamboree.pl oraz na portalach społecznościowych.
Paweł Zajda


Fot. Mariusz Łukasiak

Plakat

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017