czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Archiwum

PIĘKNY I DOBRYW czasie, gdy na stadionie A. Le Coq Arena w stolicy Estonii madryckie zespoły Atletico i Real walczyły o Superpuchar (4:2), na czarnkowskim placu Wolności odbył się nie mniej pasjonujący mecz. Naprzeciw zebranej publiczności stanęli aktorzy Teatru Akt z Olszynki Grochowskiej koło Warszawy.

Ideą spektaklu plenerowego "Kalos kaghatos" było ukazanie wspólnego dla sztuki i sportu fenomenu gry, dzięki któremu widzowie mogli przenieść się do innej rzeczywistości. Aktorzy w przedstawieniu sięgnęli do antycznej tradycji łączenia widowisk artystycznych ze sportowymi. Starogrecki wzór kulturowy kalos kaghatos (piękny i dobry) to ideał człowieka odznaczającego się harmonijną pełnią zalet duszy i ciała. Liczyła się nie tylko wygrana, ale postawa moralna - walka nie tylko z rywalami, ale i z własnymi słabościami. Bezpośrednią inspiracją widowiska były sceny z boiska piłkarskiego, przetworzone w wizję teatralną. Fragmenty treningu i zdarzenia meczowe zostały zmodyfikowane według metod, którymi posługuje się teatr uliczny. Postacie piłkarzy, kibiców i sędziego były punktem wyjścia do rozważań nad kondycją fizyczną i psychiczną człowieka, a także obrazem fenomenu futbolu, jako środka porozumienia między ludźmi. Do osiągnięcia tego celu występujący użyli szerokiej gamy środków wyrazu (pantomimy, tańca, wideoartu, plastyki) wzbogaconych o uteatralizowane formy aktywności piłkarskiej.

Czarnkowskie spotkania z widowiskami w tej formie trwają od 2014 roku. Duża frekwencja oraz pozytywne opinie widzów przekonują pracowników Miejskiego Centrum Kultury do kontynuacji przedsięwzięcia, co jest możliwe dzięki niezmiennemu zaangażowaniu firmy Komat. Zatem do zobaczenia za rok!
Marcin Małecki

Fot. Marcin Małecki

Tak było w zeszłym roku
Plakat

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017