czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Archiwum

PIERWSZE SPOTKANIE Z MODELEM POWSTAŃCAW piątek, 27 lipca, do pracowni rzeźbiarskiej Jarosława Boguckiego w Mosinie udała się delegacja reprezentująca Honorowy Komitetu Obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego w powiecie czarnkowsko - trzcianeckim.

W wyjeździe brali udział: Tadeusz Stachowski - prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Jan Pertek - dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Piotr Szlanga - prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Czarnkowa, Agata Michalska - Starostwo Powiatowe, Anna Adamiak - Serba - Urząd Miasta Czarnków, Stanisław Czarnecki i Sławomir Czarnecki, członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Czarnkowa oraz Mikołaj Kułakowski - asystent w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej. Wizyta miała na celu oględziny gotowego, glinianego modelu figury żołnierza Wojska Wielkopolskiego, która stanie w tym roku na czarnkowskim rynku, jako część Pomnika Powstańców Wielkopolskich. Odsłonięcie pomnika odbędzie się 7 stycznia 2019 r. w ramach powiatowych obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

Bus wyruszył spod Domu Kultury o godzinie ósmej rano, na miejsce dotarł przed dziesiątą. Przydomowa pracownia rzeźbiarza to duże, otwarte pomieszczenie pełne światła. Na obrotowym postumencie stał czarnkowski żołnierz z karabinem na ramieniu. Figura robi olbrzymie wrażenie na widzu - model mierzy dwa metry i piętnaście centymetrów. Twarz, zgodnie ze słowami artysty, ma "lekko zawadiacki charakter".

Uczestnicy spotkania zareagowali zgodnym zachwytem. Po kilku drobnych uwagach i poprawkach zaakceptowali zaprezentowany model powstańca. Następnie dr Bogucki objaśnił zebranym, co się będzie dalej działo: gliniany model posłuży do stworzenia gipsowej formy, która zostanie wysłana do odlewni. Tam specjaliści dokonają odlewu w brązie, który dodatkowo zostanie pokryty warstwą nadającej mu dostojeństwa patyny.

Po miłym przyjęciu w pełnym sztuki domu państwa Boguckich delegacja udała się do Sarbi, by obejrzeć wystawę fotograficzną na temat historii wsi i jej mieszkańców autorstwa Tadeusza Stachowskiego. Po poczęstunku delegacja wróciła do Czarnkowa.

Model, który oglądaliśmy w Mosinie daje wyobrażenie, jak będzie wyglądać gotowy pomnik. Emanuje on siłą i dumą - z pewnością będzie godnym upamiętnieniem bohaterskich powstańców z tej Ziemi.
Mikołaj Kułakowski


O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017