czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Archiwum

10 LAT PARTNERSTWAW dniach 6-10 lipca w niemieckim mieście Gadebusch gościła oficjalna delegacja miasta Czarnkowa, pod przewodnictwem burmistrza Franciszka Strugały i wiceprzewodniczącego Rady Miasta Czarnków Krzysztofa Maćkowiaka. Zaproszenie przysłał burmistrz Gadebusch Ulrich Howest, aby wspólnie obchodzić 10-lecie podpisania umowy partnerskiej między zaprzyjaźnionymi miastami.

Historia kontaktów pomiędzy Czarnkowem a Gadebusch sięga roku 2005. W czarnkowskim Gimnazjum odbywał się Festiwal Piosenki Niemieckiej. W jury zasiedli burmistrz Franciszek Strugała i emerytowany burmistrz Gadebusch Rudolf Pieper wraz z żoną Karin. Wtedy to podjęto pierwsze rozmowy na temat kontaktów między naszymi miastami. Po trzech latach rozwoju kontaktów edukacyjno - społeczno - kulturalnych, 5 lipca 2008 r. w Gadebusch podpisano umowę partnerską między oboma miastami. Miasto Czarnków reprezentowali przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Chwarścianek i wiceburmistrz Czarnkowa Grzegorz Kaźmierczak. Ze strony miasta Gadebusch umowę podpisali: przewodnicząca Rady Miasta Luise Kruger oraz burmistrz Ulrich Howest.

O osiągnięciach 10. lat partnerstwa wiele mówili burmistrzowie zaprzyjaźnionych miast podczas uroczystości zorganizowanej na koniec tej wizyty. Gospodarz wieczoru burmistrz Ulrich Howest ogłosił decyzję Rady Miasta Gadebusch o wpisaniu burmistrza Czarnkowa Franciszka Strugały do Księgi Honorowej Miasta Gadebusch. To szczególne wyróżnienie przyznano w uznaniu zasług wieloletniego włodarza Czarnkowa w inicjowaniu i rozwijaniu przyjacielskich kontaktów.

Lista projektów i wydarzeń wspólnej dekady jest bardzo długa. Ulrich Howest wymienił m.in. projekty Comeniusa z udziałem zarówno przedszkoli jak i emerytów obu miast. Pełne edukacji kulturalnej, językowej i, dzięki środkom z Unii Europejskiej, dające możliwość doposażenia jednostek kulturalno - oświatowych. Wspominał o kontaktach z Kurkowym Bractwem Strzeleckim w Czarnkowie, o wymianie młodzieży z udziałem uczniów z czarnkowskiego Gimnazjum, o organizowanych tam konkursach piosenki niemieckiej, o wizycie czarnkowskich rowerzystów, chóru "Harmonia" i orkiestry dętej.

Wymienił też kilka osób, które po stronie polskiej szczególnie zaangażowane były w wypełnianie partnerstwa: Grzegorza Wójcika, Waldemara Kryjewskiego, Krzysztofa Majewskiego, Zdzisława Chwarścianka, Jana Pertka. Po stronie niemieckiej burmistrz Howest wymienił: Rudolfa Piepera, Christopha Strucka, Juttę Sonntag i Martinę Runge.

Franciszek Strugała, dziękując za wyróżnienie, podkreślił rolę partnerstwa w budowaniu przyjaznych relacji między mieszkańcami obu miast. We wzajemnych kontaktach było też miejsce na poważne rozmowy o trudnych tematach z historii, o pokonywaniu barier i uprzedzeń. Podziękował wszystkim za wkład w rozwój wzajemnych relacji, rodzinom, które serdecznie gościły kolejne delegacje w Polsce i Niemczech. Na pamiątkę przekazał na ręce burmistrza Howesta miniaturę pomnika upamiętniającego partnerstwo, który odsłonięto 5 lat temu w Czarnkowie.

Niemieccy gospodarze zadbali o bardzo atrakcyjny program pobytu. Czarnkowianie mogli uczestniczyć w corocznym "Święcie Monety", udać się w rejs historycznym żaglowcem "Wissemara", zwiedzić starówkę nadbałtyckiego Wismaru, a w Hamburgu zwiedzić budynek Elbphilharmonie i udać się na wycieczkę po porcie.

Znakomity klimat tej wizyty jest odzwierciedleniem przyjacielskich relacji między samorządami i mieszkańcami obu miast, budowanymi przez ponad dekadę. I dobrze wróży na przyszłość.
Jan Pertek

Fot. Grzegorz Wojcik

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017