czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Wystawy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Archiwum

ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI W CZARNKOWIEW piątek, 29 września, w sali kinowej czarnkowskiego kina "Światowid", odbyły się wielkopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki. To święto turystów i wszystkich osób z wielkopolskiej branży turystycznej. Po części oficjalnej uczestnicy mieli okazję zwiedzić Czarnków i Lubasz oraz odbyć rejs statkiem Łokietek na krótkim odcinku Wielkiej Pętli Wielkopolskiej.

Tegoroczne obchody poświęcone były w całości Wielkiej Pętli Wielkopolski, wykorzystujące dwie największe rzeki Wielkopolski - Wartę i Noteć oraz system jezior i kanałów konińskich. Pętla spaja nasz region i stanowi wspólny mianownik z województwami: lubuskim i kujawsko -pomorskim. Pętla łączy też drogi wodne Polski z rozległą siecią dróg wodnych Europy Zachodniej z Europą Wschodnią (przez Wisłę, Narew i Niemen) Północna część pętli wchodzi w skład Międzynarodowej Drogi Wodnej E-70 prowadzącej z Antwerpii do Kłajpedy. Jej ponadregionalny charakter i znaczenie są więc niezaprzeczalne.

Część oficjalną w sali kinowej czarnkowskiego kina "Światowid" otworzyli starosta powiatu Tadeusz Teterus, burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała i wójt gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek. Zaprezentowane zostały atrakcje turystyczne Czarnkowa, gminy Czarnków i powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego. Z kolei dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej Tomasz Wiktor podsumował to, co w kwestii Wielkiej Pętli Wielkopolskiej udało się zrobić. W swym wystąpieniu wspomniał o projektach infrastrukturalnych zrealizowanych przy wsparciu środków z budżetu województwa wielkopolskiego i Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a więc sieci stanic kajakowych na Warcie oraz marinach w Czarnkowie, Drawsku i Ujściu.

W czasie części konferencyjnej dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Magdalena Żmuda przybliżyła rolę kierowanej przez siebie jednostki w zarządzaniu drogami wodnymi Wielkiej Pętli Wielkopolski. Natomiast doświadczeniami turysty - wodniaka podzielił się Wojciech Skóra, dyrektor Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno -Krajoznawczego. Na zakończenie części oficjalnej rozstrzygnięto V edycję konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego za najlepszą pracę magisterską z zakresu turystyki. Kapituła konkursu przyznała dwie równorzędne II nagrody dla Marty Matuszewskiej za pracę pt. "Koncepcja ścieżki geocachingowej. Folwarki i dwory gminy Dolsk" oraz Łukaszowi Szał za pracę pt. "Ocena potencjału turystycznego gminy Kostrzyn na podstawie wielowymiarowej analizy porównawczej gmin powiatu poznańskiego". III nagrodę otrzymał Maciej Kubasik, za pracę pt. "Alternatywne sposoby zwiedzania miasta Poznań jako studium przypadku".

W kolejnej części uroczystości uczestnicy zwiedzili atrakcyjne turystycznie miejsca w Czarnkowie i okolicy, a na zakończenie wzięli udział w biesiadzie wodniackiej w czarnkowskiej marinie.

Organizatorami Wielkopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki 2017 byli: samorząd województwa wielkopolskiego, miasto Czarnków, gmina Czarnków, powiat czarnkowsko - trzcianecki oraz Wielkopolskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe.
Marek Ambicki
mat. promocja pct
Fot. Marek Ambicki


Fot. Grzegorz Wójcik
Fot. Agnieszka Wiśniewska

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  NetBase Czarnkôw
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017